Парламент має намір змінити закон про столицю, і сьогодні був зроблений перший крок у цьому напрямку. Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроект №2143-3 про внесення змін до закону ‘Про столицю України – місто-герой Київ’. За документ проголосували 244 народних депутати.
У пояснювальній записці зазначається, що ухвалений 15 січня 1999 року Верховною Радою закон про столицю був покликаний визначити спеціальний статус міста Києва як столиці України і врегулювати особливості здійснення виконавчої влади та місцевого самоврядування в місті відповідно до Конституції України. Однак, замість того, правовий механізм, який був закладений в цьому законі, містив безліч колізій і протиріч, які робили незрозумілим правовий статус і взаємини між органами державної влади та місцевого самоврядування Києва та ускладнювали можливість здійснення ефективного управління в місті.
Крім того, автори законопроекту вважають, що внесені у 2010 році до цього закону зміни щодо порядку утворення районних рад повністю зруйнували систему організації місцевого самоврядування та здійснення виконавчої влади в столиці: представництво територіальних громад районів Києва було ліквідоване, і в руках однієї посадової особи по суті сконцентрована надмірна влада, що повністю суперечить принципу розмежуванню влади в Україні.
Читайте також: У Кабміні заявили про необхідність нового закону про столицю
Даний законопроект створює нову систему організації та здійснення місцевого самоврядування та виконавчої влади в Києві. Зокрема, пропонується відновити районні ради в місті Києві як представницькі органи жителів районів Києва. Пропонується розмежувати повноваження і розділити посади Київського міського голови і голови Київської міської державної адміністрації (КМДА). Так, мер очолюватиме Київський магістрат – виконавчий орган Київради, головуватиме на засіданнях, а голова КМДА – здійснюватиме нагляд за дотриманням Конституції і законів України органами місцевого самоврядування та координувати діяльність територіальних органів центральних органів виконавчої влади.
Кількість депутатів Київської міської ради становить 80 депутатів (зараз 120). Загальний склад районної ради в місті Києві становить 20 депутатів.
Вибори депутатів Київради проводяться за пропорційною виборчою системою в багатомандатних виборчих округах. Вибори проходять за відкритими виборчими списками міських організацій політичних партій в такий спосіб, який дає право виборцю визначати пріоритетність позиції кандидата в списку партії, за яку він голосує. Вибори мера проводяться за мажоритарною системою абсолютної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі, який збігається з територією столиці.