Політики, політологи, як українські, так і зарубіжні, активно коментують новини про ‘формулу Штайнмайера’. Думки українських політиків розділилися з приводу того – це шлях до миру чи до капітуляції. Учасники нормандського формату кажуть: те, що Київ схвалив формулу, – прогрес. А ‘Сьогодні’ вирішили розібратися, за яких умов ОБСЄ згодна спостерігати за виборами в ОРДЛО і коли з цих територій виведуть війська. Яку гру веде Росія, і які козирі на переговорах будуть в України? ‘Сьогодні’ взяли ексклюзивні коментарі Генсека ОБСЄ і колишнього директора ЦРУ.
Формулу Штайнмайера колись запропонував вже діючий президент Німеччини. Вона передбачає проведення на окупованих територіях позачергових виборів до органів місцевої влади. Вони повинні відповідати міжнародним стандартам і Конституції України.
‘Ніяких виборів під дулами кулеметів не буде і бути не може’, – заявив президент України Володимир Зеленський.
Учасники нормандського формату впевнені: реалізація ‘формули Штайнмайера’ дозволить розблокувати мінський процес і, нарешті, покінчить з війною на Донбасі. А ось в українському політикумі думки розділилися. Скептики наполягають: спочатку слід домогтися виведення російських військ і закрити кордон. І тільки потім говорити про вибори.
‘Підкреслюю пріоритет компонента безпеки, який повинен передувати політичній. Виведення російських військ з нашої території. Виведення важкої техніки і артилерії. Роззброєння незаконних військових формувань. Забезпечення діяльності політичних партій, кандидатів, участь у виборах тимчасово переміщених осіб і контроль над кордоном’, – заявив п’ятий президент України Петро Порошенко.
Про таку ж незмінну позицію заявили і в ‘Народному фронті’. Лідер Радикальної партії Олег Ляшко, який сьогодні анонсував своє повернення у велику політику, переконаний: Україна на переговорах повинна запропонувати і дотримуватися власної стратегії.
‘Майбутнє нашої нації залежить від’ формули Штайнмайера ‘. Це не те, що смішно, це принизливо – взагалі про це говорити. У нас формула повинна бути одна: формула Зеленського, який сьогодні президент, формула Ляшка, формула будь-якого українця – це відновлення миру не ціною знищення країни’, – заявив лідер’ Радикальної партії України ‘Олег Ляшко.
Про власну формулу говорять і в ‘Батьківщині’. Мовляв, парламент повинен підставити плече Президенту і розробити спільну позицію. А потім імплементувати її в новий закон про особливий статус окремих районів Луганської та Донецької областей.
‘Формула Штайнмайера в дипломатичному світі розуміється так: спочатку вибори, а решта – як життя покаже. А формула України – це перш за все демілітаризація повна, відновлення кордону, повернення закону, Конституції, контролю над цією територією, а потім вибори’, – заявила народний депутат, лідер фракції партії ‘Батьківщина’ Юлія Тимошенко.
В ‘Опозиційному блоці’ формулу Штайнмайера вважають вигідною для України.
‘Не треба в цьому питанні взагалі говорити про капітуляцію або перемогу. Потрібно робити те, що в цьому питанні вигідно Україні і народу України. А Україні вигідно, щоб війна закінчилася якомога швидше’, – заявив народний депутат від партії ‘Опозиційний блок’ Вадим Новинський.
Про реалізацію формули Штайнмайера говорили сьогодні у Варшаві, на безпековому форумі.
В ексклюзивному коментарі ‘Сьогодні’ екс-глава ЦРУ Девід Петреус поділився своїм досвідом переговорів з Росією.
‘З мого досвіду, який стосується Росії, я чітко усвідомив: ви повинні твердо стояти на своєму. Не провокувати, але позицію мати тверду. І Росія бачила: Україна, заручившись підтримкою Сполучених Штатів, має таку позицію. Тоді, думаю, в Москві зрозуміють: деякі їхні рішення не слід приймати ‘, – заявив екс-директор ЦРУ Девід Петреус.
У президентській фракції запевняють – Україна вже має таку позицію. Між собою депутати від ‘Слуги народу’ називають її ‘формулою Зеленського’.
‘Це – не закріплювати в Конституції ніякі особливі статуси. Далі – проведення виборів до органів місцевої влади на всій території України одночасно, при досягненні умов безпеки. І, звичайно, що виконання умов безпеки йде перед виконанням політичних умов, перед виборами. Ось, власне, це і є переговорна позиція України ‘, – пояснив народний депутат від партії’ Слуга народу ‘Богдан Яременко.
Володимир Зеленський запевняє, що ніяких виборів під дулами бойовиків не буде. З тим, що безпека – понад усе, погоджуються і в ОБСЄ. Інакше, переконаний Генеральний секретар організації, спостерігачі місії і не готові братися за роботу.
‘Ми повинні досягти згоди щодо сталого режиму припинення вогню. А також забезпечити там свободу – у всьому. Свободу висловлювань, пересування, зборів, і тільки тоді наша місія зможе стежити за виборами, які повинні пройти відповідно до міжнародних стандартів і за українським законодавством ‘, – говорить генеральний секретар ОБСЄ Томас Гремінгер.
Згода України на ‘формулу Штайнмайера’, кажуть у президента, розблокує переговори в нормандському форматі, і саме на цих переговорах будуть працювати над остаточним варіантом мирного врегулювання.
Коли зустріч відбудеться, поки невідомо. І з огляду на позиції України і Росії, можна припустити одне – легкими ці переговори не будуть.
Раніше канцлер ФРН Ангела Меркель заявила, що передумов для зняття санкцій з Росії поки немає, але є умови для саміту ‘нормандської четвірки’.
Франція ж вважає, що умови для проведення зустрічі в нормандському форматі на рівні глав держав і урядів склалися.
Всі подробиці в спецтемі Формула Штайнмаєра