Журналісти розповіли, як ювелірній дім з Вінниччини побудував “золоту піраміду”

Поділиться новиною
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

59 магазинів, більше 400 000 інвесторів і “продажі” на сотні мільйонів. Такий бізнес виростив вінницький ювелір за два роки. Чи це не бізнес?

Тільки факти: Що таке B2B Jewelry і як на ній можна заробити


Юридичної особи B2B Jewelry не існує, принаймні, в Україні. Це бренд, під яким працює мережа фірмових магазинів ювелірного заводу Шарм, розташованого в містечку Ладижин під Вінницею. Бренд з’явився влітку 2018 року, але вибухове зростання проекту почалося влітку-восени 2019-го. Зараз B2B представлена ​​у всіх великих містах України і півтора десятках райцентрів, а також у Росії та Казахстані.

Золота піраміда: B2B Jewelry залучає гроші під 400%, і безкоштовно "продає" прикраси

Мережа B2B Jewelry. Фото – скріншот сайту
У B2B дуже незвичайні ювелірні салони. У них клієнтам доплачують за покупки: кешбек (повернення коштів) становить більше ціни виробу. Але головний товар у магазинах мережі – не прикраси з дорогоцінних металів, а сертифікати, забезпечені золотом або сріблом.

Нижче три способи “жити в достатку”, які пропонує B2B Jewelry:

Золото. У магазинах дійсно продаються ювелірні прикраси: з мережею працює близько 20 постачальників на чолі з заводом Шарм. На цінниках дві суми: одна – фактична вартість товару, друга – сума кешбеку. Зараз кешбек становить 104%, це означає, що купити прикрасу в салонах B2B Jewelry можна фактично безкоштовно (і за це навіть доплатять). Кешбек розбивають на 52 частини і виплачують на карту будь-якого банку протягом року. Наприклад, ви купуєте за тисячу гривень кільце, а вам протягом року повернуть рівними частинами 1040 гривень. Вигідно навіть з урахуванням інфляції.

“Це просто маркетинг: наша продукція дорожче, ніж у більшості конкурентів, таким чином, компанія залучає покупців”, – пояснювала кореспонденту LIGA.net логіку кешбек консультант київського B2B Jewelry.

Таке пояснення мало б сенс, якби кешбек був менше 100%, але якщо обіцяють повернути більше “цінника”, то яка різниця, що там за цифра.

Папір. Разом з реальними прикрасами, компанія продає сертифікати. В B2B Jewelry запевняють, що вони дають право в будь-який момент отримати вироби з золота або срібла на номінал сертифіката, який стартує від 1 000 грн. (Саме такий придбав журналіст LIGA.net, а максимальний номінал, який він бачив, – 27 000 грн.).

“Сертифікати можна порівняти з депозитом”, – говорить журналісту LIGA.net один із менеджерів B2B.

Але є дуже великі відмінності, основне – ставка. За сертифікатом обіцяють неймовірні для сьогоднішньої України 8% на тиждень або 416% річних (для порівняння, прибутковість за банківськими депозитами в гривні за рік – близько 12% мінус податок). Виплати за сертифікатом щотижня. У випадку з сертифікатом на 1000 грн, B2B платить щоп’ятниці 80 грн: тобто “інвестиція” повернеться за чотири місяці, а далі чистий прибуток. Сертифікат завжди можна обміняти на прикраси, але тоді відсотки втрачаються.

8% на тиждень – тимчасовий хід, розповіла LIGA.net одна з менеджерів. Далі B2B в два рази знизить відсоток виплат – до 4% (більше 200% річних), що відповідає “рівню реальної рентабельності компанії”, уточнила вона.

Мережа: MLM або Мережевий маркетинг. Компанія стимулює залучення нових клієнтів: кожен “інвестор” фінансово мотивований, загітувати на покупку сертифікатів родичів і знайомих. Всі, хто прийде за рекомендацією “інвестора”, вважаються учасниками його “мережі” і їх покупки зараховуються в його “оборот”. Чим вище цей показник – тим більше реферальних бонусів він отримує. У цій системі 23 ранги від “новачка” до “Діамант”. Оборот від $0 до $100 000 млн, бонуси – від 8 до 19% за кожен внесок “своєї” людини.

Кореспондент LIGA.net поспілкувався з одним з “інвесторів” B2B Jewelry, мережа якого перевищила оборот у $1 млн. За його словами вибухове зростання проекту почалося влітку-восени 2019, коли до нього приєдналися фахівці з мережевого маркетингу і впровадили систему бонусів. Це призвело до грандіозного ефекту: якщо вірити інсайдеру, одна з підприємниць із великим “мережевим” досвідом із серпня 2019 року сформувала структуру з оборотом у $70 млн.

Золота піраміда: B2B Jewelry залучає гроші під 400%, і безкоштовно "продає" прикраси

Фото – скріншот сайту
Щоб купити сертифікат B2B Jewelry кореспондент LIGA.net став шостим “підопічним” Миколи з Виноградаря. Інакше приєднатися до B2B Jewelry не можна – обов’язково потрібно запрошення іншого учасника. Микола вислав інвайт зі свого кабінету на сайті B2B. За це він отримає 1% від покупки “підопічного”. Кореспонденту LIGA.net компанія подарувала «підписний бонус» – $40.

Микола був радий розширенню своєї “мережі”, хоча і не приховував досади, що це сталося в п’ятницю. “Щоп’ятниці у них завжди виплати. Тепер доведеться чекати тиждень, а так можна було вже отримати бонус і ці гроші можна вкласти в нові сертифікати. Вони повинні постійно працювати і приносити дохід, тому що ніхто не знає, що буде далі”, – пояснив він.

Гроші в обмін на чесне слово. У кого люди купують сертифікати
Більшість покупців приходять у салони саме за сертифікатами. За годину в магазині кореспондент LIGA.net бачив, як троє осіб заплатили за сертифікати B2B Jewelry від 20 000 до 40 000 гривень.

Скільки грошей вкладено в сертифікати, компанія не розкриває. Уже згаданий великий інвестор, каже, що в січні сума залучених грошей перевищила $250 млн. (Якщо це правда, то масштаб можна порівняти з об’ємом депозитів фізосіб у середньому українському банку, наприклад, Кредобанк або Креді Агріколь)

Якщо вірити власним даним проекту, які B2B періодично публікує в своїх соціальних мережах, за неповні два місяці 2020 року кількість його учасників зросла в півтора рази, перевищивши 424 000 осіб в Україні, Казахстані та Росії (таку цифру згадував і один зі співрозмовників LIGA.net) .

До цього часу особливих затримок із виплатами у B2B Jewelry не було. Але якщо раптом почнуться, то покупцям сертифікатів буде дуже важко повернути свої гроші: обіцянка надзвичайних відсотків в обмін на гроші практично нічим не забезпечена.

Щонайменше, на сертифікаті, який купив журналіст LIGA.net. В обмін на тисячу гривень кореспондент отримав від B2B Jewelry картонний сертифікат на срібло і щось на зразок квитанції на звичайному аркуші А4. На кожному “документі” – дві печатки: одна – «Ювелірний салон B2B» (такої юрособи немає в реєстрі Мін’юсту), друга – Alliance Communitu Group S.L. (S.L. – іспанський аналог англійського «limited»), Google про таку компанію нічого не знає. Сума виплат або прибутковість на цих “документах” не вказані.

Золота піраміда: B2B Jewelry залучає гроші під 400%, і безкоштовно "продає" прикраси

Фото – LIGA.net
Договір із B2B Jewelry підписувати не довелося, гроші компанія приймає в «касі» на підставі іншого листа А4, виписаного продавцем-консультантом. Фіскальні чеки відсутні як такі, біля каси табличка – «терміналу немає». Паспорт при оформленні не потрібен – тільки номер телефону і номер банківської карти.

Чи дає все це будь-які гарантії вкладнику? Опитані LIGA.net юристи говорять, що ні. “Тут навіть не ідентифіковано особу, яка видала сертифікат, не кажучи вже про те, що будь-яка інвестиція повинна бути закріплена договором із докладними умовами інвестування”, – пояснює партнер кримінальної практики Ario Law Firm Євген Грушовець. Довести факт можливого обману та суму збитку на підставі тільки Сертифікату не можливо, потрібен, як мінімум фіскальний чек або банківська виписка, додає юрист Strong Legal Services Тарас Швець. Як можна описати “документи” отримані кореспондентом LIGA.net? По суті, це лист або інформаційна довідка, видана невідомим суб’єктом, вважає старший юрист консалтингової компанії Де-юре Дмитро Оносовський.

Учасників проекту ці юридичні недоліки (невідомо навіть якій юрособі люди віддають свої гроші і кому пред’являти претензії у разі чого) поки не бентежать. “Яка ж це піраміда? Ми даємо їм гроші, вони закуповують сировину, платять майстрам і виробляють більше товару, – розсудив у бесіді з кореспондентом LIGA.net Микола М. – Ми самі потім ці вироби і купуємо, заново вкладаючи отримані відсотки в нові сертифікати. Виробництво працює”.

Схожі коментарі можна часто побачити в facebook-спільнотах B2B Jewelry. Головний аргумент на користь проекту – сертифікати забезпечені товаром, високі відсотки – маржинальністю бізнесу. Як зауважила одна з клієнток B2B, “ми всі стали співінвесторами компанії і тепер вона ділиться з нами прибутком”.

Ювелір з Ладижина. Хто стоїть за B2B Jewelry
Людину, яка взяла в “партнери” десятки, а то і сотні тисяч учасників B2B Jewelry звуть Микола Гонта. Він – засновник проекту і власник ювелірного заводу Шарм з невеликого райцентру Ладижин під Вінницею.

Великий інвестор в B2B Jewelry розповів, що зараз бізнесмен готується до переїзду в Київ, компанії стало тісно у вінницькому офісі, звідки “Ладижинський ювелір” разом із дружиною Оленою і сином Олександром керують уже міжнародним бізнесом.

Зв’язатися з Гонтою виявилося не так просто: у нього немає активних сторінок у соцмережах, спроби кореспондента LIGA.net зв’язатися з підприємцем через прес-службу B2B Jewelry не увінчалися успіхом: за номером, указаним у київському салоні, “для скарг і пропозицій” два дні не брали слухавку і не відповідали на смс.

Єдина людина, до якої LIGA.net все ж вдалося додзвонитися, – Олена Гонта. Але після питання про B2B Jewelry вона заявила, що нам потрібна інша людина.

Шкода. У сім’ї Гонт великі плани щодо розвитку B2B Jewelry: через п’ять років вони хочуть бачити магазини своєї мережі в 30 країнах світу, говорив Микола Гонта в вересневому інтерв’ю Вінніця.info.

У чому секрет успіху ювеліра?

Золота піраміда: B2B Jewelry залучає гроші під 400%, і безкоштовно "продає" прикраси

Микола Гонта. Фото – Вінніця.info

Сам підприємець так описує свій старт в ювелірному бізнесі: “У 1999 році я створив свою майстерню в Вінниці: підібрав команду майбутніх майстрів і оплатив їм навчання. До 2003 року штат працівників фірми Шарм налічував 150 людей з великою мережею магазинів і 2000 клієнтами з оптових продажів “.

Зараз на Шармі працює близько 50 співробітників. Що відбувалося за 17 років у проміжку між цими датами? Часткову відповідь можна знайти в реєстрі судових рішень, де детально описується кримінальна справа, в якій Гонту і його партнерів підозрювали в причетності до контрабандної схеми.

За матеріалами Liga.net

Коментарі у Facebook