21 вересня у Вінниці відкрили хакатон Rebuild Green 2024, присвячений екологічній відбудові українських громад і новим підходам у будівельній сфері. Захід також проходив у Копенгагені та Гаазі, де провідні експерти з екобудівництва обмінювалися ідеями щодо відновлення міст України за допомогою біоматеріалів та екотехнологій. Від Вінниці досвід представляли Ігор Откидач та Олександр Шиш.
Організатори SYNCHRO SPACE та FIABCI-Ukraine за підтримки New European Bauhaus, у співпраці з Подільською агенцією регіонального розвитку, чотирма громадами України, а також партнерами-співорганізаторами UNUN, DISIE, Архітектурна Практика, ставлять за мету інтеграцію екологічних будівельних рішень у відбудову українських міст, що відповідає цілям Європейської зеленої угоди.
Мета Rebuild Green Hackathon 2024 — запустити пілотні проєкти в чотирьох громадах України: Апостолівській ОТГ (Дніпропетровська область), Теофіпольській ОТГ (Хмельницька область), Вінницькій та Северинівській громаді (Вінницька область). Ці проєкти мають соціальну цінність, вплив на розвиток громади, та мають на меті продемонструвати нові підходи до відбудови соціальних об’єктів, зокрема еко-житла, реабілітаційних центрів та навчально-культурних закладів.
Заступник міського голови Ігор Откидач розповів учасникам хакатону, що одним зі стратегічним напрямків розвитку громади та основою для розробки і впровадження усіх міських політик, розвитку інфраструктури та залучення інвестицій є проголошений у 2022 році Зелений курс за прикладом ЄЗК. В основі Зеленого курсу Вінниці, за його словами, лежить принцип зеленого переходу та досягнення кліматичної нейтральності.
«Цей захід є унікальною можливістю для нас усіх не лише дізнатися щось нове, але й обмінятися ідеями, знайти спільні рішення, встановити нові зв’язки, привернути увагу громадськості до важливих питань, залучити професійну спільноту та фінансовий ресурс для розробки та впровадження проєктів відбудови та розвитку громад, направлених на створення зеленого, енергоефективного, безпечного та інклюзивного простору», – сказав Ігор Откидач.
У заході також взяв участь директор департаменту охорони здоров’я Вінницької міської ради Олександр Шиш. Він представив проєкт по створенню екожитла для реабілітаційного центру «Прометей». У цьому закладі надають безкоштовну допомогу пораненим військовим, які зазнали ампутації кінцівок.
Представники Апостолівської ОТГ та Теофіпольської громади розповіли про плани створення реабілітаційного центру для дорослих та дітей, а також створення екожитла для працівників індустріального парку та їх сімей в межах своїх населених пунктів. Долучилися до хакатону Rebuild Green 2024 і представники громадськості, зокрема директор з розвитку ГО «Подільська агенція регіонального розвитку» Олег Левченко, презентував проєкт створення навчально-культурного центру для ВПО на території табору ReStart. Rebuild Green Opening об’єднав експертів із різних країн світу, зокрема України, Данії, Італії, Нідерландів, Литви, Франції, Швейцарії, Німеччини та Лівану, керівництво чотирьох громад-партнерів та учасників зі всього світу, які долучились як особисто, так і онлайн. Вони поділилися своїм досвідом і надихнули учасників хакатону на розробку інноваційних рішень, які допоможуть змінити підхід до будівництва в Україні.
З результатами хакатону – сталими інноваційними рішеннями для представлених на події проєктів відбудови – можна буде ознайомитися під час Демо Дня Rebuild Green, 23 жовтня.
Джерело: ВМР