У Вінниці відкрили виставку про зруйновану спадщину Маріуполя

Поділиться новиною
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

У Вінниці, у Вежі Артинова, 19 листопада стартувала виставка «Зруйнована, але не знищена…», яка демонструє грецьку культурну спадщину з фондів Маріупольського краєзнавчого музею. Проєкт привертає увагу до руйнувань, спричинених російською агресією, та зберігає пам’ять про унікальні колекції, постраждалі від війни.

Цей культурний проєкт реалізовано під патронатом департаменту громадсько-культурного розвитку Маріупольської міської ради і за фінансової підтримки Грецького культурного фонду. У Вінниці організаційну підтримку забезпечили представники Музею Вінниці та Центру «ЯМаріуполь».

Презентована експозиція стала важливим нагадуванням про те, наскільки руйнівними для України стали дії окупантів. Одним із головних акцентів є показ того, як росія систематично нищить не тільки житлову інфраструктуру, а й культурні та історичні надбання, які є частиною світової спадщини. Маріуполь, місто, що пережило жахливі обстріли та блокаду, стало одним із символів цієї трагедії.

Оцінки втрат Маріупольського краєзнавчого музею, за попередніми даними, свідчать про майже повне знищення музейної колекції — до 90% експонатів. Одними з найбільших втрат стали оригінали робіт відомих художників, таких як Архип Куїнджі та Іван Айвазовський. Відомо, що частина фондів музею, серед яких були цінні книги наукової бібліотеки та витвори мистецтва, була вивезена до окупованого Донецька. Попри ці втрати, Маріупольський краєзнавчий музей не став повністю безпомічним перед лицем війни. Виставка демонструє те, що навіть за умов значних руйнувань культурної спадщини, багато цінних артефактів вдалося зберегти, завдяки яким можна відновити частину національної ідентичності.

Як розповідає директор Музею Вінниці Олександр Федоришен, особливу увагу на виставці привертає колекція грецької культури, яка є важливою складовою частиною історії Маріуполя.

«Грецька громада, що проживала в місті, залишила по собі безцінну спадщину, зокрема в архітектурі, живописі та матеріальній культурі. Ідея виставки полягає не тільки в тому, щоб показати зруйноване, але й в тому, щоб акцентувати на живучості культури, яка незважаючи на втрати, продовжує існувати та розвиватися. Виставка є доказом того, що культурна спадщина може бути зруйнована, але її дух і значення для людства залишаються непорушними», – сказав він.

Як зауважили перші відвідувачі, виставка «Зруйнована, але не знищена…» нагадує, що кожен експонат — це частина великої історії, яку неможливо стерти навіть через насильство.

Музейна експозиція доступна для огляду на трьох поверхах Вінницької Вежі до кінця грудня 2024 року. Вхід вільний, а режим роботи – з середи по неділю з 12:00 до 17:00.

Джерело: ВМР

Коментарі у Facebook