У передвеликодній період у Вінниці, на базі одного з міських реабілітаційних закладів, відбувся майстер-клас із традиційного розпису писанок. У заході взяли участь 14 учасників російсько-української війни, які власноруч створювали пасхальні символи. Подія мала не лише культурне, а й терапевтичне спрямування — вона була покликана подарувати Захисникам і Захисницям України душевне тепло, спокій і натхнення через силу українських традицій. Організатором заходу виступив департамент соціальної політики Вінницької міської ради у співпраці з громадською організацією «Подільська агенція регіонального розвитку».
Учасники майстер-класу мали змогу не просто навчитися техніки розпису воском, а й поринути у символіку кольорів і орнаментів, що з давніх-давен мали захисне значення.
«Ми прагнемо, аби кожен наш захисник та захисниця відчули, що їх чекають, ними пишаються, і вони – частина живої української традиції. Така творча робота допомагає емоційно розвантажитися, зосередитися на світлому, згадати дитинство, родину, мирне життя», – зазначає заступниця начальника управління ветеранської політики департаменту соціальної політики міської ради Людмила Шульга.
Майстер-клас провела досвідчена майстриня народного мистецтва Ірина Ільченко, яка не лише ділилася технікою, а й створила особливу, затишну атмосферу довіри та підтримки. У процесі розпису учасники ділилися своїми історіями, емоціями, а також посмішками – що, мабуть, і стало найкращим результатом вечора.
Участь у події стала особистим відкриттям і надихаючим досвідом, зокрема для військовослужбовиці Міли Вербіцької. Жінка зізнається, що давно мріяла навчитися створювати писанки та навіть думала придбати «писачок». А наразі обирала символи інтуїтивно, зосереджуючись на власних почуттях.
«Серед зображених мною візерунків – ті, що символізують мою малу батьківщину, зокрема – Карпати, ромби як знак достатку та любові, а також сонце, місяць і зірки, я присвятила своїм батькам. Таким чином, кожен елемент писанки має особисте значення та глибоке емоційне наповнення», – говорить Міла.
Кураторка заходу пояснила, що цей майстер-клас є способом зберегти та популяризувати українські культурні традиції. Учасники власноруч створюють писанки, вкладаючи в них свої побажання, мрії та особисту енергетику. Організатори підкреслили, що писанкарство має потужний терапевтичний ефект: через кольори та орнаменти людина розслабляється, відновлюється внутрішньо, передає позитивну енергію через мистецтво.
У затишній атмосфері, поруч із іншими учасниками був і ветеран Анатолій. Він прийшов не сам, а разом із побратимом Максимом. Двоє бойових друзів, які пройшли крізь вогонь війни, вперше взяли до рук писачки, щоб створити щось ніжне, символічне та дуже особисте.
«Майстер-клас проводиться у колі військової родини. Ми з Максимом вперше беремо участь у такому дійстві – дуже цікаво та пізнавально. У момент писання відчувається якась таємничість, спокій. Ми зображуємо на наших писанках лікувальні символи, адже нам усім необхідно лікувати тіло, душу і нашу неньку Україну», – поділився Анатолій.
Колись він був командиром бойової машини. Отримав поранення під час звільнення Вовчанська. Анатолій говорить, що попри всі виклики, які переживає суспільство, ми не повинні забувати, завдяки кому можемо відчувати мирні миті. І навіть такі, як цей майстер-клас – це своєрідна подяка, момент єднання і надії.
Захід став частиною ширшої ініціативи з психосоціальної підтримки військових, яку реалізує міська громада у співпраці з партнерами.
«Ми дякуємо кожному захиснику й захисниці. І продовжимо робити все, аби вони мали не лише медичну, а й душевну підтримку на своєму шляху до відновлення», – підкреслюють у департаменті соціальної політики Вінницької міської ради.
Джерело – новини ВМР