Стійкість та енергонезалежність: у Вінниці планують створити енергоострів, який об’єднає кілька котелень, що забезпечують гаряче водопостачання та централізоване опалення значної частини мікрорайону Вишенька, а також когенераційні установки, встановлені торік.
Когенераційні установки являють собою устаткування, яке працює на газу і виробляє теплову та електричну енергію. Теплова енергія направляється на подачу теплоносія (гарячої води), а електрична – дозволяє працювати котельням в опалювальний період.
Усі наявні когенераційні установки місто отримало від міжнародних партнерів. Кошти на створення енергоострова виділи з бюджету громади. На сьогодні це понад 17 млн грн. Вінниця була серед перших, хто зміг встановити когенераційні установки для мережі централізованого теплопостачання.
“Фактично, завдяки реалізації проєкту, ще одна котельня міста стане енергонезалежною. Електроенергію вона отримуватиме від когенераційних установок. Подібні проєкти надзвичайно важливі в умовах воєнного часу, коли ворог продовжує нищити інфраструктуру країни. Мусимо дбати про стійкість наших об’єктів інфраструктури аби забезпечити безперебійність надання послуг містянам”, – каже в.о. директора департаменту міського господарства Костянтин Кирилюк.
Такі незалежні джерела електроенергії дозволять нівелювати потенційні ризики у зв’язку з можливими блекаутами протягом 2025-2026 років.
“В межах робіт прокладають 2,7 кілометра підземної кабельної електролінії між двома об’єктами теплової та електричної генерації. Наразі цей етап робіт входить у завершальну стадію, після чого розпочнеться безпосереднє підключення обладнання на території котелень”, – додає заступник директора департаменту міського господарства Ігор Розборський.
На сьогодні електрична потужність когенераційних установок, до яких підключається котельня складає 3 МВт. Не виключається, що з часом проєкт може масштабуватися.
Створення даного енергоострову розраховують завершити до початку літа. Наразі громада працює над іншими проєктами, що покликані підвищити енергетичну стійкість громади. Зокрема, на перспективу розглядається можливість альтернативного електроживлення не лише об’єктів теплопостачання, а й інших підприємств критичної інфраструктури міста.
Джерело – новини ВМР