Творчість як шлях до відновлення: у Вінниці стартувала гончарна школа для ветеранів, які втратили зір

Поділиться новиною
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Унікальний проєкт «Гончарство в темряві» стартував у Вінниці: до нього долучились п’ятеро незрячих захисників, які продовжують боротьбу — вже за нове життя під час реабілітації.

Опанувати нову для себе справу вирішили Антон з Кропивницького, Руслан і Андрій з Львівщини, Олег з Житомирщини і Андрій з Дніпра. Попереду у чоловіків – півтора місяця навчання і створення власних виробів з глини. Заняття відбуваються в майстерні «Етно Чари» під керівництвом подільських майстрів, а одним з менторів є Іван Шостак – ветеран з Вінниці, який втратив зір на Бахмутському напрямку у березні 2023-го, і вже понад рік вивчає гончарне ремесло під наставництвом засновниці артпростору Вікторії Ніколаєвої.


Проєкт «Гончарство в темряві» представили 13 травня. У цей день його учасники відвідали шосте заняття і навіть показали перші свої вироби: глиняні чашки, тарілки і фігурки звірів.

«Два роки тому в “Центрі реабілітації Поділля” ми розпочали комплексну реабілітацію для людей з порушеннями зору. Якраз тоді у Вінниці відкрився чудовий простір “Етно Чари”, а ми шукали нові підходи в реабілітації. Так почали співпрацювати, і побачили від цього дуже хороший терапевтичний ефект. Один з наших ветеранів (Іван Шостак) “нагончарив” на цілу виставку, і його роботи майже всі продалися. Тоді ми й подумали: а чому б не зробити проєкт? Тому що мета будь-якої реабілітації – це якраз повернути людину до її активного, соціального життя, до зайнятості. Тому ми зібралися з командою “Етно Чарів”, склали програму, і дуже вдячні уряду і народу Швеції та ПРООН за те, що допомогли це все втілити. Ми сподіваємося, що цей проєкт стане для учасників поштовхом до розвитку, і що вони знайдуть свою справу, в якій зможуть працювати, розвиватися і заробляти», – розповіла Юлія Бабаєва, керівниця мультидисциплінарної команди Центру комплексної реабілітації «Поділля» і координаторка проєкту «Гончарство в темряві».

Учасники проєкту чотири дні на тиждень по чотири години займаються в гончарній майстерні, а в інший час проходять реабілітацію у Центрі реабілітації «Поділля». Там вивчають орієнтування у просторі, опановують роботу з телефоном та комп’ютером і працюють з психологами.

Андрій з Дніпра – один з тих, хто почав реабілітацію для осіб з інвалідністю по зору порівняно нещодавно. Він отримав поранення у листопаді минулого року, воюючи на Запорізькому напрямку, чотири місяці лікувався у шпиталях, і має ще одну операцію попереду. Увесь цей час чоловіка підтримує і супроводжує дружина.

«Я не так давно отримав поранення, і мені ще досить важко. Тому якби не дружина, мабуть, я б сюди і не потрапив. Раніше я був художником: займався комп’ютерною графікою, 3D-моделюванням. І робота з глиною мені подобається. Вона не завжди піддається, але я тільки почав вчитися. Така реабілітація мені допомагає», – розповів Андрій.

Для Івана Шостака, який допомагає ветеранам опановувати гончарство, цей досвід також новий: «Спершу було трохи незрозуміло, що і як. Але в процесі я почав пояснювати хлопцям: спочатку на словах, потім – руками. Якщо учень не розуміє, я ще раз повторюю всі нюанси, але більш докладніше. З часом виходить краще», – каже чоловік.

На початку 2024 року він так само робив перші спроби в гончарстві. А тепер, займаючись в майстерні «Етно Чари», виготовляє чашки, кухлі, миски, підсвічники і вази, робить вироби на замовлення (з нещодавнього – чашка зі змією) та почав опановувати нову для себе традиційну форму макітри. Вироби Івана, до речі, можна придбати в артпросторі «Етно Чари».

«Саме досвід з Іваном сформував упевненість, що такий проєкт взагалі можливий. Він є одним з наших інструкторів, і може дати учасникам те, чого не можу дати я. У нас сьогодні шосте заняття, і я бачу, наскільки їм стало легше сприймати інформацію, вони вже відчули у просторі спокій, прилаштувалися до інструментів, кожен працює у своєму темпі… Звичайно, 45 днів – це дуже мало (деякі люди вчаться гончарувати роками). Тому основне наше завдання – це методично грамотно передати знання і зацікавити настільки, щоб вони хотіли продовжувати займатися цим вдома, бо гончарська справа насправді важка. Є навіть такий вираз: “не святі горшки ліплять, а дуже вперті”», – розповіла Вікторія Ніколаєва, засновниця артпростору «ЕтноЧари».

Зараз триває набір другої групи учасників проєкту «Гончарство в темряві». Зереєструватися можна за посиланням, або за номером телефону +380 68 814 30 06 (Юлія Бабаєва). А після того, як обидві групи завершать навчання, організатори влаштують велику виставку-продаж з готовими роботами всіх учасників. Вікторія Ніколаєва каже, що до того часу ветерани навчаться робити чашки різних форм, тарілки, блюдечка і за бажанням – вазочки.

Також після завершення курсу кожен з учасників отримає у власність стартовий набір: гончарне коло для початківців, глину та інструменти для роботи, щоб продовжити займатись гончарством, повернувшись додому. Вікторія Ніколаєва зазначила, що також шукає можливості співпраці з локальними гончарними майстернями, які могли би підтримувати ветеранів вже у їхніх містах.

Організатори кажуть, що оскільки цей проєкт є унікальним, і методики та програми викладання гончарства для незрячих людей в Україні немає, вони готові ділитися досвідом з іншими громадами, які зацікавлені в подібних ініціативах.

«Головна задача, яку ми перед собою ставимо – це дати ветеранам можливість економічно реабілітуватися і стати по можливості фінансово незалежними», – сказала локальна координаторка ПРООН у Вінницький області Анастасія Ланіна.

Стежити за успіхами учасників можна на фейсбук-сторінці проєкту.

Довідка: Проєкт «Гончарство в темряві» – це безоплатний курс навчання основам гончарної справи в майстерні артпростору «Етно Чари» та програма реабілітації на базі Центру комплексної реабілітації «Поділля». Ініціатива покликана надати нові можливості для самореалізації та соціальної адаптації людям, які втратили зір. Курс проводиться у Вінниці. Для учасників передбачені проживання, харчування та супровід. Проєкт реалізує ГО «Центр соціально-інклюзивного партнерства» у співпраці з артпростором «Етно Чари» в межах проєкту «Посилене партнерство для сталого відновлення» (EPSR), що фінансується урядом Швеції через Шведське агентство з міжнародної співпраці та розвитку (Sida) та виконується Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні.

Читайте також інтерв’ю з Іваном Шостаком на туристичному сайті Вінниці: «Хочеться хлопцям показати, що не потрібно падати духом» – незрячий ветеран з Вінниці, який опановує гончарство.

Джерело – новини ВМР

Коментарі у Facebook