Після кількох ДТП та негативних відгуків водії щодо облаштовування саморегульованої кругової розв’язки “Агенція просторового розвитку” вирішили все ж повернути світлофори і доопрацювати схему руху автомобілів.
За результатами моделювання, оптимальним рішенням для досліджуваного перехрестя є світлофорне регулювання зі створенням острівців безпеки, додаткових смуг на перехресті, значним зменшенням площі перехрестя (між “стоп-лініями”), каналізування правоповоротних потоків та безконфліктним пофазним роз’їздом. Рішення також передбачає створення велопереїздів та збільшення площі ділянок озеленення.
Зазначено, що за результатами моделювання звичайний круговий рух, а також вдосконалений варіант типу «турбокарусель», не дають досягнути збільшення пропускної здатності вузла через високу існуючу інтенсивність потоків транспорту та пішоходів. Навпаки круговий рух зменшує пропускну здатність перехрестя.
“На даному перехресті сходяться не тільки внутрішньоміські транспортні потоки, а й магістральний зовнішній транзит за напрямком Київ-Умань. Крім того простір довкола перехрестя є активним – тут зосереджено багато комерційних об’єктів та розташовані великі житлові комплекси” – повідомляє Агенція.