27 грудня відбулося засідання ради родин загиблих Захисників та Захисниць України, де обговорили важливі питання меморіалізації, благоустрою кладовищ і створення пам’ятних знаків.
На засідання були запрошені заступниця міського голови Галина Якубович та представники департаментів міської ради.
«Рада родин загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України – важливий орган, який представляє інтереси рідних полеглих Героїв. До нього входять матері, дружини воїнів, які віддали своє життя за Україну. Регулярно збираємося, аби чути про потреби та враховувати думку рідних полеглих оборонців, гідно вшановувати пам’ять наших героїв та спільно працювати над вирішенням питань, які турбують», – зазначила Галина Якубович.
Першим питанням, яке обговорили, це ознайомлення з макетом табличок та стендів для кладовищ міста по місцях поховань Захисників та Захисниць. Проєкт представив перший заступник директора департаменту архітектури та містобудування ВМР – головний архітектор міста Євгеній Совінський.
«Таблиця має інформувати, що на кладовищі поховані учасники російсько-української війни. Передбачається, що буде прив’язка до сайту, а таблиця міститиме QR-код на пошукову систему, яка даватиме можливість після введення прізвища відтворювати інформацію про воїна та фотографію. Також буде змога побачити, на якій локації кладовища похований Герой. У стенді використали знак Збройних сил України. І стандартний для ЗСУ вінок з гербом України», – розповів Євгеній Совінський.
Присутні також обговорили розміщення банера зі схемою планування могил на Центральному та Сабарівському цвинтарях.
Ще одне питання, яке поставили на засіданні ради родин загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України, стало доопрацювання про розташування та текст напису на пам’ятних знаках у школах. Учасники обговорили шрифт, розмір тексту та розміщення його на пам’ятнику. Обговорили також і сам напис – варіацію відомого вислову Сковороди.
Родини полеглих Захисників також запропонували запровадити правила облаштування кладовища, а також запровадження церемоніалу для заочного чину поховання загиблих військових, чиї тіла відсутні.
Представники департаменту житлового господарства та Асоціації органів самоорганізації населення доповіли, що триває робота із заміни табличок перейменованих на честь полеглих Захисників вулиць міста.
Присутні обмінялися думками щодо колумбарію на Сабарівському кладовищі. Його місця розташування на кладовищі, розмежування військових та цивільних комірок, текст та символи, що будуть зображені там, рівень поверховості та матеріал колумбарію.
Щодо благоустрою Алеї Слави на території Сабарівського кладовища розповіли Юрій Семенюк та Дмитро Науменко.
Наостанок учасники засідання обговорили дизайн меморіального сайту, який наразі в розробці. Говорили також про перегляд роботи інтерактивної стели та дзвону, заміну на стелі фрази «роки активності» на «роки життя», звуковий супровід колони «на щиті» та запровадження відзнаки «Мати Героя/Героїні».
«Дуже багато питань сьогодні обговорили на засіданні. Вдячні за ефективну комунікацію. Переконані, що рухаємося у правильному напрямку. Цінно, що думку родин загиблих Захисників чують і враховують її в усіх аспектах: від облаштування кладовищ до вшанування пам’яті», – підсумувала голова ради родин загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України Вікторія Колмикова.
Джерело: ВМР