Ціни на пальне почали зростати: чого чекати автовласникам у жовтні

Поділиться новиною
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

У вересні ціни на пальне почали знижуватися, але з другої половини місяця знову підвищилися. Експерти пов’язують це з внутрішніми проблемами в Україні. Незважаючи на те, що гривня зміцнилася, є інші чинники, які впливатимуть на вартість бензину, дизельного палива та автогазу.


Сайт ‘Сьогодні’ розбирався, яких цін чекати автовласникам у жовтні.

Ціни на пальне зупинилися

Ціни на автомобільне паливо майже не змінилися у вересні. Хоча до середини місяця вони опускалися, до кінця – повернулися до показників останніх чисел серпня.

Ці коливання пов’язані із внутрішньою ситуацією в Україні. У липні Кабінет міністрів ввів спеціальне мито на імпорт зрідженого газу і дизпалива з Росії. З серпня за ввезення дизеля треба платити спецмито 3,75%, в жовтні воно зросте до 4%. Тому трейдери почали перебудовувати поставки. Замість трубопроводу пальне до нас тепер постачають морем.

Для цього потрібна злагоджена робота портів і залізниці. І перші і другі працювали не гладко, каже Дмитро Марунич, співголова Фонду енергетичних стратегій. Танкери не виходить розвантажувати швидко, поїзди з вагоноцистерн не приїжджають вчасно.

‘Якби в середині цього місяця вийшло нормально розвантажувати танкери і проводити потяги з нафтопродуктами, то ціни б втрималися на рівні середини місяця. Але локомотивна тяга і вагоноцистерни подаються з перебоями. Потяги з пальним простоюють тижнями на вузлових станціях залізниці. Південний порт зараз не працює, оскільки не можуть розмитнити пальне з танкера, який прийшов, через невідповідність (за висновком митниці) якості палива, яке він привіз. Херсонська нафтоперевалка теж не працює. Ризики переривання поставок, дефіциту призвели до зростання цін з середини місяця на 10 копійок за літр за дизпаливо і на 15 копійок за по зрідженому газу. І це не межа. Якщо проблеми з розмитненням і залізничними поставками збережуться, в жовтні ми матимемо проблеми’.

Як вестимуть себе ціни в жовтні

Гривня зміцнилася, але й ціни на зовнішньому ринку зросли приблизно на ту ж саму величину.

‘Щодо дизеля з’явилися штучні проблеми. На жовтень ми можемо недоотримати 120-150 тис. тон дизеля. Очікування на ринку не дуже приємні. Але, як ми бачимо, для споживача нічого не змінилося, є тенденція до зниження цін’, – зауважує Леонід Косянчук , експерт енергоринку.

За словами експерта, дефіцит на рівні четвертої частини споживання дизпалива в Україні вже помітний, і пов’язаний він зі спецмитом на імпорт російського дизеля і скрапленого газу. Залізниця, як уже зазначалося, не здатна забезпечити обсяги, які споживає Україна.

/ Фото: Depositphotos

‘Є проблеми на митниці. Чомусь блокується розвантаження судів в портах Чорного моря. Таким чином штучно блокується альтернативний шлях поставок дизпалива в Україну. Чим це закінчиться – скручуванням шлангів на деяких мережах або подорожчанням? На ціноутворення сильно впливає попит і пропозиція – так реагує будь-який ринок’, – додає Косянчук.

Бензин більш диверсифікований, тому з ним не буде ризиків, відзначають експерти. Однак ціни на кордоні зростають і це може спричинити його подорожчання.

Схожа ситуація з автогазом. Ціна після зниження повернулася на колишній рівень – до 11.60, але з 1 жовтня збільшилося мито на російський скраплений газ, а це впливає на весь імпорт.

‘Трейдери, щоб згладити свої витрати, законтрактували багато газу і жовтень буде профіцитним. Цей профіцит тягнутиме вниз. Інший фактор впливатиме на подорожчання. Є прогноз на зростання курсу долара, і ще подорожчання зрідженого газу у Середземному морі. Тобто імпортна ціна зростатиме. Але у найближчій перспективі ніяких передумов до подорожчання газу немає, як і для падіння цін. Рівень, на якому він є сьогодні – об’єктивний’, – каже Косянчук.

Чому долар падає, а ціни на пальне не змінюються?

Трейдер купує пальне за валюту, держава нараховує податки на паливо в євро – валюті, яка по Україні не ходить, і перераховується за курсом Нацбанку. А потім оператори через міжбанк пробують за виручені від продажу гривні купити євро, щоб закупити нову партію. До того ж щомісяця на вартість палива впливає і акциз, оскільки він нараховується в євро, тобто залежить від стабільності гривні. Коли національна валюта падає, наступна закупівля нафтопродуктів обходиться АЗС дорожче, через що доводиться піднімати ціни.

/ Фото: Getty Images

Але на вартість бензину в Україні впливає не тільки валюта. В Україні ціни на нафтопродукти – бензин, дизпаливо – залежать від їх вартості в Білорусі, Росії та Литві. Більше половини експорту палива доводиться на ці три країни. В Україні переробляється не так багато нафти, щоб ці обсяги впливали на ціни.

Зараз спостерігаються дві протилежні тенденції. Їх потрібно враховувати укупі.

‘Вартість нафтопродуктів зросла суттєво. За останній місяць – плюс 4%. Зміцнення гривні мало б призвести до зниження вартості пального, але через зростання цін на кордоні (а ми імпортуємо більшість нафтопродуктів) цінники на стелах залишилися на рівні, який сформувався в середині вересня. Якби не внутрішні проблеми, ціни може й знизилися б, щоб стимулювати попит. Але проблеми з постачанням залишаються, і трейдери їх закладають як ризики в ціну. Тому ми бачимо повільне зростання, яке, швидше за все продовжиться в жовтні’, – говорить директор спеціальних проектів науково-технічного центру ‘Психея’ Геннадій Рябцев.

Нагадаємо, раніше новини ‘Сьогодні’ розповідали, як в Луцьку штукар переобладнав двигун внутрішнього згоряння в авто двигуном на дровах.

Коментарі у Facebook