Це результати тематичного дослідження, які 27 червня презентували представники Ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля» під час зустрічі з фахівцями Вінницької міської ради та Представництвом Фонду Конрада Аденауера в Україні.
Заступник міського голови Сергій Матусяк на початку робочої зустрічі презентував Вінницю колегам та напрацювання в межах задекларованого на початку 2022 року Зеленого курсу. Цей документ, зазначив він, передбачає посилений перехід країн Європи до сталого розвитку та трансформації всіх основних сфер економіки та врядування.
«Боротьба зі зміною клімату є глобальним викликом, який вимагає як широкої міжнародної співпраці, так узгодженої роботи на державному, регіональному і місцевому рівнях. І громади є невід’ємною рушійною силою у цьому напрямі», – переконаний він.
Директорка департаменту відновлення та розвитку Вінницької міської ради Ольга Ремешевська докладно розповіла про те, як у нашій громаді розвивається енергоефективність в різних галузях соціально-економічного життя: міська мобільність, просторовий розвиток, сфера комунально-житлового господарства, просвітницька діяльність, економіка тощо. Вона зауважила, що комплексний підхід та активна взаємодія міської влади з громадськістю, бізнесом та міжнародними партнерами дозволяє оптимізувати чимало процесів та реалізувати якісні, корисні для громади проєкти.
Детально розповіла про дослідження голова правління Ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля» Наталя Андрусевич. Вона зазначила, що «зелені» робочі місця переважно створюються в зеленому секторі економіки, зокрема у відновлюваній енергетиці. Крім того, «зеленими» називаються робочі місця спеціалістів, які виконують завдання, пов’язані з охороною довкілля незалежно від виду діяльності підприємства чи установи.
Отож, в межах дослідження фахівці оцінили не лише кількість «зелених» робочих місць, а й провели анкетування комунальних підприємств, бізнесу та освітніх установ для того, щоб глибше дізнатися ситуацію на ринку праці у нашій громаді. А розробляючи рекомендації для подальшого розвитку цього напряму, експерти також аналізувати стратегію розвитку ВМТГ та зібрали успішні практики європейських міст.
«Хочу подякувати Вінницькій міській раді за втілення важливих ініціатив та проєктів у громаді та своїм колегам за роботу над цим дослідженням. З Вінницею завжди приємно працювати, адже ви розумієте, чого саме хочете і йдете до своєї мети. Власне, в результаті нашої роботи ми налічили у ВМТГ 24 тисячі «зелених» робочих місць, що складає 15,4% усіх робочих місць у громаді. Насправді – це багато. У порівнянні з іншими регіонами, зокрема європейськими, це гарний показник. До прикладу, у польських воєводствах від 13 до 23%. Тобто Вінниці є чим похизуватися, бо показник досить високий», – зазначила Наталя Андрусевич.
За її словами, половину таких робочих місць виявили у державному секторі (група неринкових послуг: держуправління, охорона здоров’я, освіта тощо), а поза державним сектором активно розвивають цей напрям такі галузі, як енергетика, оптова та роздрібна торгівля, а також харчова промисловість.
Сергій Матусяк також подякував колегам з Ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля» за проведену роботу та наголосив, що такі дослідження необхідні для того, щоб активніше впроваджувати заплановані заходи, пов’язані з зеленим переходом.
«Нам важливо розуміти, наскільки ми відповідаємо нормам та стандартам, які існують у ЄС, і дуже гарна новина, що в нас високі показники по кількості зелених робочих місць. “Зелені ” робочі місця – це не просто нові терміни в нашому словнику, це практичні кроки до створення інноваційного і ефективного економічного середовища. Експерти також надали нам рекомендації щодо подальших дій як у співпраці з комунальними підприємствами, так і з бізнесом та освітою. Вінниця, нагадаю, стала першим містом в Україні, де проголосили Зелений курс, і ми прагнемо розвиватися в цьому напрямі, створюючи належні умови для роботи зокрема», – зазначив Сергій Матусяк.
Директор Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні Томас Біррінгер розповів, що Фонд присутній в Україні з 1994 року та має два офіційних представництва: в Києві та Харкові.
«Ми почали тут працювати досить швидко після проголошення незалежності України. У Вінниці я вперше, це мій перший виїзд за межі Києва після мого призначення на керівну посаду. Вчора ми трохи прогулялися містом і отримали чимало позитивних вражень від Вінниці. Помітно, що у вас є стратегічне бачення щодо розвитку громади», – сказав Томас Біррінгер.
Джерело: ВМР