У кінотеатрі «Родина» у Вінниці пройшов благодійний показ документального фільму «Культура vs війна» режисера Кадіма Тарасова в рамках Національного туру «Кіно заради Перемоги!». Захід був присвячений тисячному дню повномасштабної війни, розкриваючи історії митців, які стали на захист України.
На показ завітали представники міської та обласної влади, діячі галузі культури, члени ГО «Об’єднання родин незламні», військовослужбовці, студенти місцевих навчальних закладів, мешканці та мешканки Вінниці.
Перед початком заходу усі присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих.
Директор департаменту культури Вінницької міської ради Максим Філанчук зазначив, що культура – це наш духовний щит. Вона допомагає нам зберегти ідентичність, розповідати нашу правду світові, гуртувати людей. Такі проєкти, як «Культура vs війна», є важливими аби світ довідався, як українці чинять спротив агресору.
«Сьогодні минає 1000 днів від початку повномасштабного вторгнення – це тисячі скалічених доль і життів, яких торкнулася війна. Зараз українські митці творять «нову» культуру – культуру проти війни. Наші діячі мистецтва навіть на передовій залишаються вірними українському духу. Вони в окопах пишуть вірші, співають пісні та демонструють, що культура є однією з рушійних сил, яка приведе нас до Перемоги. Адже культура незламна, як і наша нація», – зазначив Максим Філанчук.
Він також відмітив, що фільм підкреслює, що українські митці, відмовившись від мирного життя, стали активними учасниками боротьби за свободу своєї країни, і їхній внесок є частиною загальнонаціонального спротиву.
«Режисер Кадім Тарасов намагався передати в цій документальній стрічці всі жахи війни й саме сьогодні ми підкреслимо, що культура є однією з рушійних сил, яка приведе нашу країну до Перемоги, адже культура – незламна, позаяк і не зламні діячі галузі культури, які знаходячись нині, там в окопах з автоматами, на нулі, на мінусі… вони живуть культурою, українським життям», – додає посадовець.
Начальниця управління культури та креативних індустрій департаменту гуманітарної політики Вінницької облдержадміністрації Ольга Дернова розповіла, що у стрічці «Культура vs війна» через особисті історії та документальні свідчення проєкт демонструє, що митці завжди були на передовій, захищаючи національну ідентичність і культуру України.
«Нам важливо, щоб глядачі побачили воїнів культурного фронту і як вони через призму війни, виражають свої переживання і у цій стрічці це можна побачити. Зазначимо, що проєкт «Кіно заради Перемоги» в межах якого сьогодні демонструється документальний фільм, розпочав свою роботу у серпні 2022 року. І його мета – популяризація саме українського кіно», – говорить Ольга Дернова.
Однією з тих, хто завітав на показ була вінничанка Марина Заєць. Вона підкреслила, що 24 лютого 2022 року увесь світ завмер, коли російська федерація розпочала повномасштабний напад на Україну.
«Лютий 2022-го назавжди буде у нашій пам’яті. Тоді багато хто вважав, що Україна, яка значно поступається ворогові в ресурсах, озброєнні та чисельності, не зможе довго протриматися. Але реальність перевершила всі очікування. Тоді і зараз ми демонструємо усьому світу, що у цій війні воює не лише армія. Кожен українець на своєму місці робить усе можливе, щоб наблизити Перемогу: волонтери, лікарі, вчителі, аграрії, підприємці та навіть діти, які пишуть листи, роблять поробки, готують смаколики на фронт. Усі вони стали частиною великого національного спротиву. І нас не здолати, бо ми єдині!» – каже жінка.
Джерело: ВМР