Вінницька громада стала однією з перших в Україні, яка долучилася до проєкту Міністерства соціальної політики із впровадження комплексної послуги для підвищення життєстійкості. Майже рік простір «Життєстійкість» надає допомогу людям, які постраждали від війни чи опинилися у складних життєвих обставинах. 23 січня представники міської ради, громадських організацій та соціальних служб підбили проміжні підсумки проєкту.
«Питання про ментальне здоров’я наразі надзвичайно важливе. Українці 11 років живуть в умовах війни, три з них – під час повномасштабного вторгнення. Мільйони людей покинули свої домівки, багато хто мужньо став на захист батьківщини. Звісно, це все не могло не вплинути на психологічний стан, породжуючи психотравматичні проблеми. Наголошуємо на тому, що всім важливо дбати про свій ментальний стан, відновлювати свої внутрішні ресурси. Задля цього у громаді працює центр “Життєстійкість” та Вінницький міський центр соціальних служб, які надають психологічну підтримку мешканцям Вінницької громади, зокрема й ВПО», – зауважила заступниця міського голови Галина Якубович.
Про маршрути послуг з ментального здоров’я у Вінницькій громаді розповіла Наталія Нагорняк – керівниця центру «Життєстійкість», консультантка Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» за ініціативи першої леді України Олени Зеленської у Вінницькій територіальній громаді.
«Ментальне здоров’я – це основа нашої життєстійкості. Воно впливає на наші рішення, стосунки, професійну ефективність і навіть фізичне самопочуття. У сучасних умовах воно є не просто приватною справою окремих людей, а стратегічним фактором на рівні суспільства. Якщо кожен із нас дбатиме про себе і свою життєстійкість, ми зможемо створити сильне, здорове суспільство, здатне долати будь-які виклики», – вважає Наталія Нагорняк.
Центр «Життєстійкість» знаходиться за адресою: вул. Космонавтів, 30 (каб. 301-305). Приміщення закладу надала міська рада. Напрями діяльності центру охоплюють надання психологічної допомоги, організацію тренінгів, навчальних курсів та програм, надання соціальних послуг, проведення заходів для зміцнення зв’язків між мешканцями та інші.
Загалом з початку роботи простору надали 13 477 послуг, з них 8 139 групових заходів та 5 734 індивідуальних консультацій.
Підтримку у роботі простору надавали департамент соціальної політики ВМР та Вінницький міський центр соціальних служб.
«Ми постійно вивчаємо потреби громади в соціальних послугах. Психологічна підтримка стоїть на одній з перших позицій, що говорить про те, що вона актуальна та потрібна для мешканців. Загалом у громаді надають 16 базових соціальних послуг, а також низку небазових. Цим займаються як комунальні заклади, так і громадські організації соціального спрямування, яких ми підтримуємо. Цінно також, що наша громада одна із перших підхоплює важливі ініціативи, такі як проєкт Міністерства соціальної політики з формування життєстійкості. Центр “Життєстійкість” плідно працював у 2024 році, а також його діяльність продовжили і на 2025 рік Наразі працюємо над тим, щоб розширювати роботу наявного центру. У перспективі також плануємо заснувати ще один такий простір», – розповіла директорка департаменту соціальної політики ВМР Валентина Войткова.
Своєю чергою, директорка міського центру соціальних служб Наталія Добровольська розповіла про те, що центр «Життєстійкість» активно включений у роботу із соціального захисту громади. Зокрема, бере участь в робочих групах, Міжвідомчій раді з питань сім’ї, соціальної підтримки сімей Захисників та Захисниць, інтеграції ВПО, гендерної рівності, запобігання домашньому насильству та протидії торгівлі людьми Вінницької міської територіальної громади. Окрім того, до простору можуть перенаправляти клієнтів центру соціальних служб для надання комплексної допомоги.
На засіданні також виступила Олена Бессараба – регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоровʼя «Ти як?» за ініціативи першої леді Олени Зеленської у Вінницькій області, яка акцентувала увагу на важливості ментального здоров’я та заходах, які покликані зміцнювати психологічну стійкість у громадах.
Джерело: ВМР