Вінниця як приклад для наслідування: громадська організація «Вшануй» на основі досвіду нашої громади розробила інструкцію щодо впровадження щоденної хвилини мовчання

Поділиться новиною
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Аби щодня о 9:00 вся Україна символічно зупинялася на хвилину мовчання в пам’ять про загиблих воїнів і цивільних у російсько-українській війні, громадська організація «Вшануй» розробила покрокову інструкцію для впровадження цієї ініціативи в громадах. Цей своєрідний гайд створено на основі успішного досвіду Вінниці та Львова.

Заступниця міського голови Галина Якубович зазначила, що у Вінниці хвилина мовчання стала частиною щоденного життя.


«Люди зупиняються в офісах, у школах, на вулицях. На дорогах зупиняється транспорт – не лише громадський, а й приватний. Для нас всіх це спосіб сказати: “Ми пам’ятаємо”. Найважливіше в цьому те, що вінничани розуміють важливість цього ритуалу і організовують акції пам’яті, закликаючи робити цю тишу по-справжньому глибокою та щирою на честь тих, хто поклав своє життя. Бо це наша пам’ять, яка є невід’ємною частиною нашої сили», – сказала Галина Якубович.

Співзасновниця громадської організації «Вшануй» Катерина Даценко розповіла, що дорожня карта впровадження хвилини мовчання в українських містах була створена на основі Вінниці.

«Ми створили дорожню карту з чітким алгоритмом впровадження хвилини мовчання в громадах, детально розписали, які департаменти й за що відповідають, що потрібно ухвалити, як організувати комунікацію тощо. Це готовий інструмент для місцевих адміністрацій – їм не потрібно витрачати ресурс на створення власних алгоритмів, достатньо взяти в роботу нашу дорожню карту. Ми також інтегрували в карту 10 принципів меморіалізації війни, які глибше пояснюють, чому хвилина мовчання – це важлива частина української культури пам’яті», – сказала Катерина Даценко.

Проєктна менеджерка ГО «Вшануй», журналістка Наталя Некипіла зазначає, що інструкція створена передусім для органів виконавчої влади, які, власне, й мають повноваження для впровадження хвилини мовчання у своїх населених пунктах. Втім сама ідея хвилини мовчання як форма вшанування загиблих направлена безпосередньо на громадськість, в якої є запит на культуру пам’яті.

«Хвилина мовчання — це, великою мірою, про єднання людей. ГО “Вшануй” мають на меті зробити ритуал персоніфікованим, щоб люди усвідомлено зупинялися і розуміли за кого він чи вона стоїть і кого згадують. Щоб це була не формальність чи виконання чиєїсь вказівки, а саме запит на вшанування, адже це потрібно нам як суспільству загалом та людям, близько дотичним до війни – тим, хто втратив на війні, тим, хто служить, рідним полонених, безвісти зниклих, – розповідає Наталя Некипіла. – Окрім запропонованих міською владою Вінниці інструментів, громадськість також підхопила цю ініціативу, і люди продовжують виходити з акціями на підтримку хвилини мовчання. Вони постійно змінюють локації, приносять тематичні плакати та залучають все більше охочих, не чекаючи на загальнонаціональні акції, а ініціюють власні. Щоранку у Вінниці також на громадських засадах виходить сурмач і поблизу Вежі грає мелодію, яка теж спонукає людей зупинитися на мить, схиливши голову. Я захоплююся тим, що вінничани не втомлюються це робити, роблять це злагоджено, і таким чином ми всі разом формуємо культуру пам’ятування».

Одним з важливих кейсів цієї дорожньої карти став досвід Вінниці в частині розробки документів та рекомендацій для громадського транспорту про те, як поводитися під час хвилини мовчання. Спеціалісти охопили в цьому контексті не лише дії водіїв, а й комунікацію з пасажирами:

«Щодня у Вінниці виїжджає на рейс понад 250 одиниць громадського транспорту. Кожен з них, попри накази, вертикаль, має розуміти серцем і головою про мету зупинки. Від початку дії наказу далеко не всі вони зупинялись. Почалась спільна робота мешканців міста — інформували міську раду про ігнорування зупинки транспортом (з вказанням бортового номера) й транспортної компанії. За три місяці звернення мешканців Вінниці припинились, адже громадський транспорт почав зупинятись. Звісно, зупинка відбувається згідно з Правилами дорожнього руху (п.15.9). Також з’явились громадські активісти, котрі о 9:00 із плакатами та пікетами закликали весь транспорт до зупинки, не тільки громадський. Відтак це про взаємопідсилення державного і громадського секторів у Вінниці», – розповів директор департаменту транспорту та міської мобільності Вінницької міської ради Андрій Сорокін.

Джерело – новини ВМР

Коментарі у Facebook