Перший день ХІІ книжкового фестивалю «VinBookFest» стартував 9 травня у Вінниці! Це більше, ніж просто культурна подія – це платформа для діалогу, натхнення й підтримки української книги. Завдяки ініціативі МЦБС та підтримці міської влади фестиваль знову об’єднав авторів, видавців і читачів з усієї країни.
Цьогоріч фестиваль набув особливого звучання, адже відбувається в межах святкування Дня Європи, який ми відзначаємо саме сьогодні. Символічно, що гасло цьогорічного VinBookFest – «Мир та єдність», адже книга, мова й культура є ключовими інструментами єднання та інтеграції України в європейський простір.
«Сьогодні, у непростий для країни час, надзвичайно важливо підтримувати літературу, українське слово та наших авторів. VinBookFest – це не лише про книжки, а про силу слова, яке лікує, надихає й об’єднує. Такий захід допомагає зберігати ментальне здоров’я вінничан/вінничанок, внутрішньо переміщених осіб, ветеранів й ветеранок, наших захисників і захисниць. Автори, які щиро діляться своїми переживаннями через тексти, мають можливість безпосередньо поспілкуватися з читачами, а це додає сенсу їхній творчості», – зазначила заступниця міського голови Галина Якубович.
Під час відкриття фестивалю директор департаменту культури Вінницької міської ради Максим Філанчук зазначив: «VinBookFest – це вже невід’ємна частина культурного життя Вінниці. Ми популяризуємо українське слово й книгу, і щороку до нас приїжджає все більше письменників і видавництв з усієї країни. Цьогоріч фестиваль проходить під гаслом “Мир та єдність”, що символічно збігається з Днем Європи. Адже наше європейське прагнення – це свідомий курс міста і держави у майбутнє».
Програма травневого фестивалю насичена подіями, які спрямовані на популяризацію сучасної української книги, державної мови, читання, а також – на знайомство з європейськими культурними цінностями та інтеграційними процесами. В межах заходу відбуваються літературні зустрічі, презентації новинок, виступи авторів, творчі майстер-класи, дискусії, книжкові ярмарки.
Сьогодні важливою подією стала панельна дискусія «Культура як шлях до соціальної реінтеграції: роль мистецтва і літератури в процесі відновлення ветеранів», участь у якій взяли письменники-ветерани, представники департаментів культури та соціальної політики міської ради. Цей діалог підкреслив роль культури у подоланні наслідків війни та відновленні особистостей.
Олег Гавриш – автор книжки «Казки баби Гавришихи», який приїхав сьогодні на захід, презентував літературним шанувальникам творчий доробок.
«Іноді страх – це не про темряву, а про тепло, яке ми в ній шукаємо. Саме з таких історій народжуються книжки, що стають опорою в найтемніші часи. Я писав книжку для дорослого читача. Але поки вона видавалась, зрозумів – її читають і діти, і молодь. Молодь називає її українським фолк-фентезі, дорослі – “теплі, затишні жахи”. І, знаєте, мені писали з бомбосховища у Маріуполі: “Читаємо всім присутнім – книжечка заспокоює. Вона тримає менталочку”», – говорить Олег Гавриш.
Як зазначила директорка Вінницької міської централізованої бібліотечної системи Олена Заквацька за дев’ять років свого існування фестиваль суттєво зріс: розширилася географія учасників, збільшилась кількість відвідувачів, а сама подія стала важливою платформою для взаємодії митців, видавців і читачів. Від початку повномасштабної війни у 2022 році, VinBookFest виконує не лише культурну, а й благодійну місію: збирає кошти і книжки для підтримки Збройних сил України.
«Завдяки “VinBookFest” у Вінниці активно розвивається культура читання, зростає читацька активність, поповнюються бібліотечні фонди. Подія стала простором сили, єдності та духовної стійкості в умовах війни. Попереду ще багато яскравих моментів, які об’єднуватиме головне – любов до книги та віра в перемогу й культурне майбутнє України. Запрошуємо вінничан, вінничанок та гостей міста – на фестивалі на вас чекають цікаві локації, живе спілкування з вінницькими та українськими письменниками, автограф-сесії, театралізоване дійство та ще багато яскравих моментів», – підкреслила Олена Заквацька.
Триває VinBookFest з 11:00 до 19:00 й організатори зазначають, що завтра, 10 травня, теж буде чимало дійств, які зацікавлять як юних любителів літератури, так і старших поціновувачів. Проте у разі тривоги усіх відвідувачів фестивалю попросять пройти у найближчі укриття. Їх можна знайти на мапі https://shelter.vmr.gov.ua.
Джерело – новини ВМР