“Привіт Світова криза!” – Як паніка та нафтові війни вдарять по Україні

Поділиться новиною
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

9 березня світові фондовий ринки показали рекордне з кризи 2008-го падіння. Україна не має фондового ринку, але нам теж буде боляче. Можливо, дуже.

За результатами торгового дня 9 березня, світові фондові індекси обвалилися на рекордні цифри з останнього великого кризи. Американський, японський, британський, німецький фондові ринки звалились майже до 10%.

Про це інформує Liga.net.

Найближчий до України польський фондовий ринок впав на 8%. В цілому з початку березня майже всі ринки впали, як не падали з часів найбільшої фінансової кризи 2008-го, сумарні втрати капіталізації оцінюються в $ 9 трильйонів.

У чому причини

Їх кілька і вони збіглися.

Нафта. По-перше, на вихідних стали очевидні наслідки того, що Росія і ОПЕК не домовилися про зниження видобутку нафти. Саудівська Аравія почала агресивну цінову війну. Результат – ціни на нафту впали на 30%, досягнувши позначки в $ 31,2 за барель (Brent), пізніше ціна піднялася до $ 35. Нагадаємо, що ще на початку року ціна нафти була вище $ 60. Інвестори побігли розпродавати акції енергетичних компаній, в першу чергу американських: багато хто з них не виживуть при такій ціні. Але не тільки енергетика під ударом. Нафта – цариця сировинних ринків, і таке зниження призведе до корекції цін в інших секторах.

Паніка. Падіння цін і очікувана розпродаж на фондових ринках спровокувало колосальне переміщення активів, інвестори шукають захищені інструменти, пише Bloomberg. І традиційно знаходять їх в американському борг, попит на держоблігації США привів до зниження їх прибутковості нижче 0,5% річних, це ще один рекорд

Поширення коронавірусу призводить до все більших проблем в економіці. Прогнози зростання світової економіки знижуються. Минулого тижня OECD оцінив вплив коронавірусу в 0,5% світового ВВП. І це може виявитися ще позитивним сценарієм – вірус вже більш ніж в 100 країнах світу. І навіть у країн з добре розвиненою медициною не виходить зупинити його поширення. Наприклад, в Італії від вірусу померли понад 350 осіб і майже 8000 заразилися, карантин введений в 24 провінціях, де в цілому проживає 16 млн чоловік.

Що від цього Україні

В Україні не розвинений фондовий ринок, і падіння вартості акцій можна не побоюватися. Наша країна імпортує більше 80% споживаних нафтопродуктів. Це означає, що зниження цін на нафту зазвичай вигідно українському платіжному балансу. Це єдиний позитивний момент.

Фінансова криза може виявитися дуже хворобливим для української економіки. У понеділок, незважаючи на вихідний день, власники українських ОВДП були готові з ними розлучитися з дуже низькою ціною. Прибутковість облігацій внутрішньої держпозики на вторинному ринку злетіла до 20%, говорить фахівець по роботі з цінними паперами інвесткомпанії Dragon Capital Сергій Фурса. “Але покупців немає, люди в пастці”, – додає він.

Нагадаємо, що за минулий рік іноземні інвестори купили українські ОВДП на суму близько $ 5 млрд. Відтік навіть частини цих грошей чинитиме тиск на гривню. І вже чинить.

За вихідні, ціна американської валюти на готівковому ринку зросла майже на гривню, а ввечері, 9 березня, більшість обмінників продавали долар по 26 гривень, євро – по 29 гривень. Останній раз такі цифри на обмінниках були влітку 2019 го.

По-друге, криза на світових ринках дуже сильно ускладнює залучення фінансування для погашення і обслуговування боргів. Загальна сума виплат за валютними боргами України в 2020-му наближається до $ 9 млрд, і без рефінансування більшої частини, Мінфіну буде вкрай важко з ними розрахуватися.

Ситуація ускладнюється відсутністю прогресу в програмі Міжнародного валютного фонду. У п’ятницю, 6 березня, інвестиційна компанія Concorde Capital випустила аналітичний звіт, в якому прямо говориться, що компанія не бачить можливості для отримання траншу МВФ у 2020 році. Без співпраці з Фондом залучити борги під незаоблачную прибутковість буде майже неможливо.

Коментарі у Facebook