Генеральний секретар Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) Томас Гремінгер привітав узгодження ‘формули Штайнмайєра‘ в Мінську і вважає, що це допоможе у врегулюванні конфлікту на Донбасі. Але вибори провести можна буде тільки за умови встановлення безпеки на нині окупованих територіях. Про це він розповів в коментарі ‘Сьогодні’.
На його думку, угода, яка була досягнута Тристоронньою контактною групою в Мінську, це важливий крок назустріч повній імплементації Мінських угод. Однак тепер найважливіше питання – забезпечити безпеку для проведення виборів.
‘Я наполягаю – це лише крок, а ніякий не результат вирішення всіх болючих питань. Це один з ключових послідовних етапів врегулювання конфлікту, але він не був обговорений правильно. Нам потрібно було прийти до згоди в питанні, яким чином вступить в силу закон про особливий статус і вирішити проблему місцевих виборів. Тепер зрозуміла, нарешті, послідовність, за якою це буде відбуватися. Дозвольте прояснити: я твердо переконаний, що ми зараз на правильному шляху. І я щасливий, що рухаємося в напрямку конструктиву – це велике досягнення Тристоронньої контактної групи. Але тепер потрібно створити безпечне середовище – тільки це зробить можливим проведення виборів. Тому повинні зараз продовжувати взаємодію вже в цьому напрямку. Повинні рухатися далі і прогресувати. Повинні досягти згоди щодо сталого режиму припинення вогню. А також забезпечити там свободу в усьому: свободу висловлювань, пересування, зборів, і тільки тоді наша місія зможе стежити за виборами, які повинні пройти відповідно до міжнародних стандартів і українського законодавства. Підсумовуючи сказане, зазначу: величезний крок назустріч прогресу у вирішенні конфлікту, але викликів все ще багато, і повинні приймати політичні рішення. Включатися повинні лідери і державні діячі в роботу, щоб всім разом рухатися назустріч результатам у розв’язанні конфлікту на Донбасі’, – сказав Гремінгер.
Читайте також: ‘Формула Штайнмаєра’ буде в новому законі про особливий статус Донбасу
Генсек ОБСЄ зазначив, що моніторингова місія розпочне роботу в тому випадку, якщо будуть створені безпечні умови.
‘Тільки в такому випадку вибори вдасться організувати, тільки в безпечному середовищі за процесом волевиявлення зможемо спостерігати. Ми на правильному шляху, але нам ще треба чимало потрудитися, щоб створити ті умови, які необхідні для реалізації задуманого. Але знову ж таки: дозвольте мені висловити своє задоволення від кроку назустріч реалізації Мінських домовленостей і досягнутого компромісу (узгодження ‘формули Штайнмайєра’), – підсумував він.
Як повідомляли новини ‘Сьогодні’, 1 жовтня в Мінську пройшла зустріч Тристоронньої контактної групи, на якій Україна схвалила текст ‘формули Штайнмайєра’. Однак варто зазначити, що це тільки узгодження документа, який буде переданий ‘нормандській четвірці’, лідери країн якої і обговорять всі нюанси, в тому числі і запобіжники виконання домовленостей. Саме схвалення Києвом документа в Мінську ні на що не впливає, а навпаки – розблокувало єдину перешкоду для переговорів в ‘нормандському форматі’.
Водночас глава держави відзначав, що ‘формула Штайнмайєра’ повинна бути в майбутньому імплементована в новий закон про особливий статус Донбасу, однак його ще немає. Президент також говорив, що всі запобіжники щодо виведення російських військ і проведення виборів за українськими законами будуть прописані в новому законі.
На брифінгу Володимир Зеленський чітко дав зрозуміти, що ніякої здачі націнтересів України немає, і вибори в ОРДЛО не будуть проведені, поки не будуть виведені російські війська і не буде забезпечена безпека. Зеленський пояснив, що включає в себе ‘формула Штайнмайєра’, про яку домовилися в Мінську.
Також рішенню Києва радіють інші учасники нормандського формату – Москва і Берлін. Так, наприклад, в Кремлі заявили, що ‘саме підтвердження’ формули Штайнмайєра ‘вже є фактом позитивним. Прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков вважає прийняття цієї пропозиції ‘важливим кроком’ для реалізації прийнятих раніше угод, і що це допоможе піти далі ‘шляхом реалізації Мінських домовленостей’.
Водночас в Євросоюзі заявили, що цей крок може привести до подальших зусиль щодо повного виконання Мінських угод усіма сторонами, а це, зі свого боку, є ключем до досягнення міцного мирного вирішення конфлікту на сході України.