Узгодження формули Штайнмаєра в Мінську – це лише невеликий крок на шляху до врегулювання конфлікту на Донбасі. Важливіше буде те, як сторони виконають домовленості, які будуть досягнуті. Про це сказав в коментарі ‘Сьогодні’ міністр закордонних справ Латвії Едгар Ринкевич.
Він вважає важливим, що ‘формула Штайнмаєра’ допоможе виконати Мінські угоди.
‘Але підкреслю: важливі, звичайно, не тільки папери, на яких розписуються про імплементацію, а й наявність самого процесу як такого. І зараз багато чого залежить від того, чи буде відчутним рух вперед за всіма пунктами Мінських угод, як підтримають ці рішення країни ‘нормандського формату’, а також – як і коли ця знаменита ‘формула Штайнмаєра’ запрацює. А також – коли і як імплементують Мінські угоди. Ви ж знаєте – в минулому ми бачили чимало гарних ініціатив і якісних ідей, але не складалося з їх втіленням – менше щастило з обставинами. Тому зараз чимало залежить саме від волі до імплементації. Але скажу так: якщо рішення ухвалене українською стороною, ми можемо його підтримати. Однак в майбутньому побачимо, як розвиватимуться події, тоді й будемо аналізувати точно’, – сказав Ринкевич.
Голова МЗС Латвії пояснив, що подібні рішення, як у випадку з узгодженням ‘формули Штайнмаєра’, завжди викликають критику, і нагадав про схожу ситуацію в своїй країні.
‘Я ж кажу – це від України залежить, яким чином вона втілюватиме рішення в життя і в чому саме полягають її інтереси … Коли ви вирішуєте робити такі рухи, ви завжди ризикуєте потрапити під жорстку критику. Адже завжди знайдуться люди, які скажуть: був інший шлях. Це відповідальність, яка приходить до вас разом з владою. Це відповідальність, яка з’являється, коли ви ухвалюєте будь-яке рішення. У нас в Латвії була схожа ситуація, коли збиралися підписувати сучасні угоди з Росією в 2007 році. І вони не віталися, адже нам довелося поступитися часткою територій. І лунало чимало критики, говорили – можна було і в інший спосіб все здійснити, і такі кроки, такі рішення ніколи не сприйматимуть лише на ура. Реакція завжди буде змішаною’, – додав латвійський міністр.
Як повідомляли новини ‘Сьогодні’, 1 жовтня в Мінську пройшла зустріч Тристоронньої контактної групи, на якій Україна схвалила текст ‘формули Штайнмаєра’. Однак варто зазначити, що це тільки узгодження документа, який буде переданий ‘нормандській четвірці’, лідери країн якої і обговорять всі нюанси, в тому числі і запобіжники виконання домовленостей. Саме схвалення Києвом документа в Мінську ні на що не впливає, а навпаки – розблокувало єдину перешкоду для переговорів в ‘нормандському форматі’.
У той же час очільник держави відзначав, що ‘формула Штайнмаєра’ повинна бути в майбутньому імплементована в новий закон про особливий статус Донбасу, однак його ще немає. Президент також говорив, що всі запобіжники щодо виведення російських військ і проведення виборів за українськими законами будуть прописані в новому законі.
На брифінгу Володимир Зеленський чітко дав зрозуміти, що ніякої зради націнтересів України немає, і вибори в ОРДЛО не будуть проведені, поки не будуть виведені російські війська і не буде гарантована безпека. Зеленський пояснив, що включає в себе ‘формула Штайнмаєра’, про яку домовилися в Мінську.
Також рішення Києва схвалили інші учасники нормандського формату – Москва і Берлін. Так, наприклад, в Кремлі заявили, що ‘саме підтвердження ‘формули Штайнмаєра’ вже є фактом позитивним. Прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков вважає ухвалення цієї пропозиції ‘важливим кроком’ для реалізації прийнятих раніше угод, і що це допоможе піти далі ‘шляхами реалізації Мінських домовленостей’.
У той же час в Євросоюзі заявили, що цей крок може призвести до подальших зусиль щодо повного виконання Мінських угод усіма сторонами, а це, зі свого боку, є ключем до досягнення міцного мирного вирішення конфлікту на сході України.
Всі подробиці в спецтемі Формула Штайнмаєра