У Вінниці обговорили концепцію стратегічного проєкту «Територія SUN». Більшість учасників громадських слухань підтримала документ, тож його готують до подання депутатам.
Концепцію ревіталізації території колишнього дитячого санаторію ім. М. Коцюбинського створили в рамках проєкту ГО «Мистецьке об’єднання “Плай”», департаменту маркетингу міста та туризму Вінницької міської ради та ГО «Інша Освіта» за підтримки «Goethe-Institut Ukraine» і програми #EU4Culture.
У документі пропонується модель функціонального призначення території як центру відновлення, культури та екології у поєднанні з простором дитячого відпочинку і оздоровлення. Основними цільовими групами території визначені жителі мікрорайону, діти та молодь, а також військові і їх сім’ї, які пережили досвід війни і потребують місця для віднаходження внутрішньої опори. Ознайомитися з проєктом концепції можна за посиланням (пропоновані зміни в документі будуть відображені до 31 липня): https://is.gd/cmahdR
Громадські слухання організували з метою забезпечення відкритості, прозорості та залучення громадськості до обговорення важливого для міста проєкту і процесу ухвалення подальших рішень, тож висловитися могли всі охочі. На обговорення, яке відбулося в приміщенні хабу «Місто змістів», прийшло близько півсотні вінничан: жителі Старого міста, відвідувачі території, представники/-ці інститутів громадянського суспільства та мистецької спільноти Вінниці.
Серед тих, хто мав слово на обговореннях, були заступник вінницького міського голови Владислав Скальський, голова ГО «Мистецьке обʼєднання “Плай”» Олександра Венславовська, голова квартального комітету «Поділля» Наталя Мороз, представниця ініціативної групи мешканців, які живуть по сусідству з територією Світлана Пугач та інші.
«У 2017 році було прийнято рішення про передачу території колишнього санаторію імені Михайла Коцюбинського в муніципальну власність без права приватизації. Це прописано в зобов’язаннях міської ради, і тому це дуже хороший запобіжник для збереження рекреаційної території, – зазначив заступник міського голови Владислав Скальський. – Сьогодні ми презентуємо концепцію, яку експерти напрацьовували протягом 2024 року. Чому вона необхідна? Ми повинні концептуально зафіксувати, що є найкращим варіантом для розвитку і покращень цієї території. І я дуже хочу, щоб вона стала зразком європейського підходу публічно-приватного партнерства для розвитку рекреаційних зон, які потрібні громаді і можуть бути цікаві також бізнесу. Ми готові використати найкращий досвід, який бачимо, спілкуючись з нашими містами-побратимами і партнерами».
Презентацію функціональних рішень, а також управлінської та інвестиційної моделей території представив директор департаменту маркетингу міста та туризму Вінницької міської ради Олександр Вешелені. Він наголосив, що цей документ – лише перший крок для створення на базі колишнього санаторія відкритої, осмисленої території для громади, і важливо, щоб до процесу долучались ті, хто справді зацікавлений у її розвитку.
Під час заходу були зібрані пропозиції від жителів громади про рішення, компроміси і «червоні лінії» у поводженні з цією природною зоною. Обговорення вийшло емоційним, але досить конструктивним. Найбільше жителі мікрорайону зауважували критичність нинішнього стану території, адже вона є закинутою. Найчастіше звучала потреба у благоустрої, безпеці та інклюзивності території, відсутності гучних подій у майбутньому, а також побажання забезпечити громадський контроль через механізм Наглядової ради на ключових етапах ревіталізації території.
За словами голови мистецького об’єднання «Плай» Олександри Венславовської, за останні 6 років активні представники громади і мешканці Старого міста зуміли повернути в поле зору широкого кола вінничан цінність цієї території – не тільки для рекреації, але й для пошуку нових сталих підходів у сфері природоохорони, культури та освіти. Мистецькі та екологічні активності, які проходять на «Території SUN», реагують на запити різних вікових груп і є інструментом відновлення в часи великих випробувань.
Безпосередньо участь у голосуванні взяли 52 зареєстровані жителі, в тому числі й вимушені переселенці, які зареєстровані у Вінниці. Абсолютною більшістю голосів вони схвалили концепцію стратегічного проєкту «Територія SUN» і винесення її на розгляд депутатів міської ради з урахуванням пропозицій і застережень.
«Фахівці нашого департаменту узагальнять всі озвучені пропозиції і врахують зауваження, що надійшли під час обговорення. До кінця липня ми якісно доопрацюємо документ, щоб вже у серпні винести його на чергове засідання сесії міськради і голосування депутатами, – підсумував Олександр Вешелені. – Дуже розраховуємо на те, що наша громада продемонструє вміння консолідуватися задля створення екологічного, безпечного, максимально інклюзивного і відкритого простору для потреб містян і відвідувачів. Цей документ слугуватиме підставою формувати на наступний рік бюджет на першочергові заходи, щоб мінімізувати, а в перспективі взагалі зняти наслідки вандалізму і руйнувань. Адже змінити цю ситуацію ми можемо тільки разом, рухаючись в єдиному напрямку».
З протоколом громадських слухань можна буде ознайомитися орієнтовно 1 серпня на сайті Вінницької міської ради за посиланням.
Джерело – новини ВМР