Після узгодження ‘формули Штайнмайєра’ Україні потрібно вибудувати щодо Росії тверду позицію і не відступати від своїх принципів, щоб змусити Москву ослабити хватку і вибити для себе прийнятний результат. Про це заявив генерал армії США, колишній директор ЦРУ Девід Петреус, коментуючи обговорюваний документ, і чи зможе він допомогти Донбасу.
На його думку, в переговорах з Росією потрібно зайняти чітку позицію, але і не провокувати Москву.
‘Я не вважаю, що є якийсь аналог твердим діям і рішенням, якщо хочете прогресу у вирішенні конфлікту. З мого досвіду, який стосується Росії, я чітко усвідомив: повинні твердо стояти на своєму. Не провокувати, але позицію мати тверду. І Росія побачила: Україна, заручившись підтримкою Сполучених Штатів, має таку позицію. Тоді, думаю, в Москві зрозуміють: деякі їх рішення – не слід приймати. Зокрема, свою роль зіграли санкції. І вони повинні залишатися, жодним чином не послаблюватися. Принаймні – поки Росія не зробить реальні кроки назустріч вирішення ситуації. І не має значення – ви можете мати зв’язки з Росією, вести з нею переговори, можете досягати домовленостей, але ваша позиція повинна залишатися такою ж твердою і оборонною, яка є в Україні зараз’, – сказав Петреус.
Американський генерал упевнений, що з впровадженням ‘формули Штайнмайєра’ конфлікт на Донбасі не заморозити для українських військових.
‘Вони залишаються на передовій і реагують на будь-які загрози з іншого боку. Конфлікт все ще дуже небезпечний, а ситуація – досить чутлива. Щотижня є жертви’, – підкреслив він.
Як повідомляли новини ‘Сьогодні’, 1 жовтня в Мінську пройшла зустріч Тристоронньої контактної групи, на якій Україна схвалила текст ‘формули Штайнмайєра’. Однак варто зазначити, що це тільки узгодження документа, який буде переданий ‘нормандській четвірці’, лідери країн якої і обговорять всі нюанси, в тому числі і запобіжники виконання домовленостей. Саме схвалення Києвом документа в Мінську ні на що не впливає, а навпаки – розблокувало єдину перешкоду для переговорів в ‘нормандському форматі’.
Водночас глава держави відзначав, що ‘формула Штайнмайєра’ повинна бути в майбутньому імплементована в новий закон про особливий статус Донбасу, однак його ще немає. Президент також говорив, що всі запобіжники щодо виведення російських військ і проведення виборів за українськими законами будуть прописані в новому законі.
На брифінгу Володимир Зеленський чітко дав зрозуміти, що ніякої здачі націнтересів України немає, і вибори в ОРДЛО не будуть проведені, поки не будуть виведені російські війська і не буде забезпечена безпека. Зеленський пояснив, що включає в себе ‘формула Штайнмайєра’, про яку домовилися в Мінську.
Також рішенню Києва радіють інші учасники нормандського формату – Москва і Берлін. Так, наприклад, в Кремлі заявили, що ‘саме підтвердження’ формули Штайнмайєра ‘вже є фактом позитивним. Прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков вважає прийняття цієї пропозиції ‘важливим кроком’ для реалізації прийнятих раніше угод, і що це допоможе піти далі ‘шляхом реалізації Мінських домовленостей’.
Водночас в Євросоюзі заявили, що цей крок може привести до подальших зусиль щодо повного виконання Мінських угод усіма сторонами, а це, зі свого боку, є ключем до досягнення міцного мирного вирішення конфлікту на сході України.
Всі подробиці в спецтемі Формула Штайнмаєра